Azərbaycan MDB-nin sərhəd müzakirələrinə getmədi
Son günlər Bakı-Moskva xəttində hiss olunacaq gərginlik fonunda bu strateji mesaj kimi də qiymətləndirilə bilər
Fevralın 18 və 19-da MDB üzv dövlətlərinin sərhədyanı cinayətkarlıqla mübarizə, eləcə də sərhəd təhlükəsizliyi məsələləri üzrə əsasnamə layihələrini yekunlaşdırmaq üçün ekspert qrupunun iclası keçirilib.
Musavat.com təşkilatın rəsmi saytına istinadən xəbər verir ki, iclasda Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya, Tacikistan, Sərhəd Qoşunları Komandanları Şurasının Koordinasiya Xidməti və MDB İcraiyyə Komitəsinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan isə nə birbaşa, nə online fotmatda müzakirələrə qatılmayıb.Bunun səbəbi haqda heç bir rəsmi bilgi yoxdur.
İclas zamanı təkliflər sənədləşdirilib və müəyyən edilmiş qaydada baxılması üçün MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasına təqdim edilməsi qərara alınıb.
Sərhədyanı cinayətkarlıq və sərhəd təhlükəsizliyi üzrə iclasında Azərbaycan nümayəndəsinin iştirak etməməsi diqqətçəkən və suallar doğuran hadisə kimi qiymətləndirilə bilər. Çünki bu formatlı toplantılar adətən, üzv ölkələr üçün koordinasiya, məlumat mübadiləsi və təhlükəsizlik mexanizmlərinin uzlaşdırılması baxımından praktik əhəmiyyət daşıyır.
İclasda Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya və Tacikistan kimi ölkələrin, eləcə də MDB İcraiyyə Komitəsi və Sərhəd Qoşunları Komandanları Şurasının Koordinasiya Xidməti nümayəndələrinin iştirakı fonunda Bakının yoxluğu bir neçə mümkün izah yaradır.
Birincisi, siyasi prioritetlərin dəyişməsi. Azərbaycan son illər regional təhlükəsizlik məsələlərində daha çox ikitərəfli və ya fərqli platformalara üstünlük verir. Bu, MDB çərçivəsində aktivliyin nisbi azalması kimi yozula bilər.
Texniki və ya diplomatik səbəblər də ola bilər. Rəsmi açıqlama verilmədiyi üçün ehtimal etmək olar ki, ya dəvət proseduru, ya gündəlik, ya da sənəd mətnləri ilə bağlı razılaşma əldə olunmayıb.
Nəhayət, son günlər Bakı-Moskva xəttində hiss olunacaq gərginlik fonunda bu strateji mesaj kimi də qiymətləndirilə bilər. Bəzən dövlətlər belə toplantılarda iştirak etməməklə müəyyən siyasi siqnal ötürürlər. Bu, xüsusilə regional balansların dəyişdiyi dövrlərdə müşahidə olunur.
Toplantı materiallarının baxılması üçün MDB Xarici İşlər Nazirləri Şurasına təqdim ediləcəyi nəzərə alınsa, Azərbaycan sonrakı mərhələdə prosesə qoşula və ya rəsmi mövqeyini açıqlaya bilər.